Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(5)
Form of Work
Książki
(5)
Publikacje naukowe
(4)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(4)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia
(5)
Author
Jarosiński Dariusz
(1)
Kornat Marek (1971- )
(1)
Kruszyński Marcin (1980- )
(1)
Olczak Mariusz (1969- )
(1)
Osiński Tomasz (1974- )
(1)
Pick Dominik
(1)
Pleskot Patryk (1980- )
(1)
Łukasiewicz Sławomir (1972- )
(1)
Year
2010 - 2019
(5)
Time Period of Creation
2001-
(5)
Country
Poland
(5)
Language
Polish
(5)
Demographic Group
Literatura polska
(2)
Subject
Archiwa polonijne
(1)
Armia Krajowa (AK)
(1)
Emigracja polityczna
(1)
II wojna światowa (1939-1945)
(1)
Kombatanci
(1)
Komitet Helsiński w Polsce
(1)
PRL
(1)
Podziemie polityczne i zbrojne (1944-1956)
(1)
Polacy za granicą
(1)
Polityka kulturalna
(1)
Polityka zagraniczna
(1)
Prawa człowieka
(1)
Problemy społeczne
(1)
Współpraca naukowo-techniczna
(1)
Zbiory archiwalne
(1)
Żołnierze wyklęci
(1)
Subject: time
1901-2000
(5)
1945-1989
(4)
2001-
(3)
1939-1945
(2)
1989-2000
(2)
Subject: place
Polska
(4)
RFN
(1)
Genre/Form
Monografia
(2)
Antologia
(1)
Biografia
(1)
Opracowanie
(1)
Praca zbiorowa
(1)
Reportaż
(1)
Wywiad dziennikarski
(1)
Domain
Historia
(4)
Polityka, politologia, administracja publiczna
(4)
Bibliotekarstwo, archiwistyka, muzealnictwo
(1)
Prawo i wymiar sprawiedliwości
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
5 results Filter
Book
In basket
Publikacja Dariusza Jarosińskiego jest zbiorem ponad sześćdziesięciu reportaży i esejów o losach żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego oraz o ich walce z komunistyczną dyktaturą. Jedne opowieści dotyczą postaci powszechnie znanych, zaś bohaterowie innych zostają dopiero przywracani społecznej pamięci. Autor starał się dotrzeć do ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych, a ich relacje w miarę możliwości weryfikował i uzupełniał o źródła archiwalne i publikacje historyków. Część tekstów dotyczy także mało znanych lub zupełnie nieznanych młodzieżowych grup antykomunistycznych, które działały niedługo po zakończeniu wojny, ale też w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wszystkie one wyraźnie nawiązywały do tradycji Żołnierzy Wyklętych. Również wszystkich bohaterów tej książki - bardziej i mniej znanych - łączy idea wolnej Polski, żaden z nich nie godził się na bezczynność wobec niegodziwości systemu komunistycznego, za co przyszło im zapłacić wysoką cenę.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
All copies are currently on loan: sygn. 94(438) (1 egz.)
Book
In basket
Projekt konferencji zakładał podział na trzy bloki tematyczno-chronologiczne: II RP, PRL i III RP, w ramach których zostały omówione następujące zagadnienia w odniesieniu do interesującej nas grupy: ustawodawstwo, status i przywileje; pozycja społeczna i rola w życiu publicznym; przestrzeń symboliczna, edukacyjna i propagandowa; polityczne projekty aktywizacji i opieki; związki i stowarzyszenia; wykorzystanie do realizacji projektów gospodarczych; ścieżki kariery i pola aktywności poza wojskiem. Ideą konferencji była prezentacja zagadnienia w możliwie szeroki, interdyscyplinarny sposób, dlatego oprócz historyków, w sympozjum wzięli udział także prawnicy, socjolodzy, politolodzy, antropolodzy kultury. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. Dorota Skotarczak (UAM), prof. Janusz Wrona (UMCS), prof. Waldemar Paruch (UMCS), prof. Marek Kornat (IH PAN), prof. Rafał Wnuk (KUL, Muzeum II Wojny Światowej) czy prof. Grzegorz Motyka (ISP PAN).
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438) (1 egz.)
Book
In basket
(Centralny Projekt Badawczy IPN Polska Emigracja Niepodległościowa 1945-1990)
Wraz z powstaniem Centralnego Projektu Badawczego IPN „Polska emigracja polityczna 1939-1990” skupieni wokół niego historycy stanęli przed problemem badawczym, gdzie znaleźć kompletną informację o zbiorach przechowywanych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Dlatego w porozumieniu z archiwistami m.in. z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Archiwum Akt Nowych oraz Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN postanowili zrobić przegląd istniejących zasobów. Miała temu służyć konferencja zorganizowana w Warszawie w grudniu 2014 r., której rezultatem jest niniejsza książka. Choć charakter i forma zebranych w niej artykułów są różne - od ważnych komunikatów sporządzonych przez pasjonatów po obszerne wykazy zasobów archiwalnych - wszystko w istotny sposób oddaje nasze wyobrażenie o geografii polskiej spuścizny na świecie.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 31 (1 egz.)
Book
In basket
(Monografie / Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ; 117)
W ostatnich dwóch dekadach istnienia żelaznej kurtyny tysiące osób udowadniały codziennie, że intensywne kontakty między Wschodem i Zachodem są możliwe. Coraz więcej osób podróżowało między PRL i RFN, nawiązując osobiste znajomości. Kontakty te nabrały z czasem dynamiki, której władze komunistyczne nie mogły kontrolować. Dynamiki tej, widocznej zwłaszcza w okresie istnienia "Solodarności", nie wyhamowało nawet wprowadzenie stanu wojennego. Znajomości zapoczątkowały w tym okresie stały się podstawą budowania stosunków polsko-niemieckich po 1989 r. Książka trafiająca w Państwa ręce prezentuje rozwój stosunków społecznych między PRL i RFN w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Przedstawia na tle polityki kulturowej prowadzonej przez oba kraje ludzi utrzymujących te relacje, ich motywacje oraz sposoby działania. Analizuje różnorodne formy kontaktów: od wizyty pierwszych oficjalnych delegacji po wyjazdy setek turytów, współpracę miast, szkół wyższych, instytucji kulturalnych, organizacji młodzieżowych i związków zawodowych.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 32 (1 egz.)
Book
In basket
(Warszawa Nie?pokonana ; 13)
Monografia ukazuje historię Komitetu Helsińskiego w Polsce, powstałego w opozycyjnym podziemiu na przełomie 1982 i 1983 r. Celem jego istnienia było dokumentowanie przypadków łamania praw człowieka przez aparat partyjno-państwowy PRL w dobie stanu wojennego i okresie „normalizacji”. Cykliczne raporty i inne analizy, sporządzane przez komitet do 1989 r. włącznie, miały służyć przede wszytkim nagłaśnianiu takich spraw na Zachodzie. W odróżnieniu od wielu innych podziemnych inicjatyw niezależnych komitet bardzo wcześnie nabrał cech klasycznej organizacji pozarządowej. Można zaryzykować stwierdzenie, że wpisywał się w profil typowej, współczesnej non governmental organisation (NGO) w nietypowej i historycznej rzeczywistości PRL lat osiemdziesiątych. To być może jego najważniejsza i najbardziej specyficzna cecha.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 34 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again